Galeria Bałucka, Stary Rynek 2, Łódź
wernisaż: 10 stycznia 2020, godz. 17.00
10.01.2020 – 23.02.2020
Wystawa „De Terra. Sub Rosa” jest spotkaniem w przestrzeni galeryjnej sztuki dwóch artystek, które z różnych perspektyw pragną odnieść się do miejsca, jakie zajmuje w obecnej rzeczywistości kobieta. Mimo pracy w odmiennych technikach (zgodnych z naturą i tych wynikających z wytwórstwa człowieka) oraz akcentowania różnych cech poznania (jawność, oczywistość oraz to co ukryte i intymne) tworzą opowieść o przestrzeni w której żyje kobieta, o jej ciele, osobowości i emocjach.
Barbara Kaczorowska (de terra – niełatwe relacje z miejscem) za swój wiodący materiał twórczy uznała ziemię. Ta pobierana zawsze z miejsca, które aktualnie bada artystka, bądź w którym właśnie prowadzi swoje warsztaty i akcje artystyczne, za każdym razem (czy to w formie materiału potrzebnego do stworzenia portretu czy instalacji) zadziwia różnorodnością struktury, faktury i koloru. Poruszana tematyka tożsamości, indywidualnych biografii, historii osób, konkretnego miejsca na świecie realizowana jest za pomocą różnych technik: instalacji in situ, książek artystycznych czy portretów malowanych ziemią. Artystka przez stosowany materiał metaforycznie uwidacznia, jak delikatnym i niekiedy podatnym na wymazanie, zapominanie bywa wizerunek kobiety.
Beata Marcinkowska (sub rosa – niełatwe relacje z ciałem) stworzy instalację, aranżację przestrzenną, która będzie prowokować do doświadczania obszaru wykreowanego przez artystkę, wchodzenia w interakcję materialnie i dyskursywnie z przedmiotami symbolicznie opowiadającymi o kobiecym ciele i jego seksualności. W celu wydobycia za pomocą jednego przedmiotu symbolicznego, tych wciąż koegzystujących sposobów postrzegania ciała, Marcinkowska sięgnęła do kobiecej szafy. Za odpowiednią wizytówkę swoich działań przyjęła gorset. Dokonując dekonstrukcji i destrukcji dotychczasowych opresyjnych i stereotypowych modeli kobiecości, artystka przyjmuje niestandardowe kanony rozmiarów tej części bielizny. Te nie są już w stanie opresyjnie ścisnąć damskiego tułowia, za czym idzie opowieść o akceptacji, a zarazem niezafałszowanej, uniwersalnej kobiecości.
tekst: Dominika Pawełczyk