Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na kontynuację wystawy „BaŁUTy tożsamości”.
Galeria Bałucka, Stary Rynek 2, Łódź
wernisaż: 22.10.2021, godz. 18.00
22.10.2021 – 09.01.2022
kuratorka: Małgorzata Dzięgielewska
wernisaż: 22.10.2021, godz. 18.00
22.10.2021 – 09.01.2022
kuratorka: Małgorzata Dzięgielewska
Na wystawie są prezentowane m.in. prace naszej pracowniczki dr Barbary Kaczorowskiej
Artyści i Artystki:
Piotr Ciesielski
Barbara Kaczorowska
Bartłomiej Michalski
Piotr Pasiewicz
Magdalena Walczak
Łukasz z Bałut
Katarzyna Zimna
Julia Żuwalska
Piotr Ciesielski
Barbara Kaczorowska
Bartłomiej Michalski
Piotr Pasiewicz
Magdalena Walczak
Łukasz z Bałut
Katarzyna Zimna
Julia Żuwalska
Z tekstu autorstwa Kuratorki Małgorzaty Dzięgielewskiej: „Projekt „BaŁUTy tożsamości” stanowi kontynuację wystawy, która miała miejsce latem 2019 roku w Galerii Bałuckiej. Wówczas swoje prace zaprezentowało ośmioro artystek i artystów, którzy wypowiedzieli się przy pomocy różnych mediów na temat zarówno trudnej XX-wiecznej historii, jak i niekiedy niełatwej współczesności tej części miasta. Ekspozycja i towarzyszące jej działania spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony łódzkiej publiczności, przede wszystkim mieszkańców Bałut, którzy będąc bardzo silnie tożsamościowo związani z miejscem swojej codziennej egzystencji, zawsze chętnie wspierają i angażują się w lokalne inicjatywy kulturalne czy społeczne propagujące ich dzielnicę.
Dlatego postanowiliśmy kontynuować ten projekt w roku następnym, ale nasze plany pokrzyżowała pandemia. Nie zrezygnowaliśmy jednak z tej idei i tegorocznej jesieni możemy zaprezentować ekspozycję, która stanowi kolejny ważny głos artystów odwołujących się do pamięci o historii Bałut następnych pokoleń, ale także indywidualnych, osobistych wspomnień, zapamiętanych sytuacji z bliższej lub dalszej przeszłości, uchwyconych chwil, zdarzeń czy miejsc związanych z tą dzielnicą. Do wzięcia udziału w obecnej odsłonie projektu zaprosiliśmy również ośmioro artystek i artystów, dla których Bałuty stanowią niewątpliwie istotny punkt odniesienia w działaniach twórczych. Większość mieszkała i tworzyła, bądź nadal mieszka i pracuje na tym terenie.
Łódzcy twórcy, aktywiści czy socjologowie są zgodni, że w Bałutach jest coś elektryzującego, emocjonującego, co sprawia, że stanowią one częsty motyw przewodni wydarzeń i akcji społeczno-artystycznych w Łodzi”.
Projekt współfinansowany ze środków miasta Łodzi.